ИТ-ВЕСТИ

Najnovije vesti iz sveta informacionih tehnologija. Nove IT vesti svaki dan. Informiši se!
  1. TikTok i njegova matična kompanija ByteDance zatražili su od Vrhovnog suda SAD-a da privremeno obustavi zakon koji bi zabranio aplikaciju u SAD-u od 19. januara.

    „Skromno odlaganje sprovođenja Zakona omogućilo bi sudu da sprovede urednu reviziju, a novoj administraciji da proceni situaciju pre nego što se ovaj ključni kanal za komunikaciju Amerikanaca sa svojim sugrađanima i svetom ugasi“, navodi se u hitnom zahtevu.

    TikTok je od Vrhovnog suda zatražio privremenu meru, ali još uvek nije podneo zahtev za reviziju samog slučaja. U svom zahtevu, TikTok je naveo da će kompanija i njeni korisnici pretrpeti „neposrednu i nepopravljivu štetu“ ako zabrana ne bude odložena.

    „Neviđeni pokušaj Kongresa da izdvoji aplikante i zabrani im da upravljaju jednom od najvažnijih platformi za slobodu govora u ovoj zemlji otvara ozbiljna ustavna pitanja koja ovaj sud verovatno neće dopustiti da opstanu“, piše u podnesku.

    Ovaj potez dolazi samo nekoliko dana nakon što je Apelacioni sud za okrug Kolumbija odbio TikTok-ov zahtev da odloži stupanje zabrane na snagu dok se ne donese odluka Vrhovnog suda.

    TikTok i ByteDance su od Vrhovnog suda zatražili da donese odluku o njihovom zahtevu do 6. januara kako bi mogli da „koordiniraju sa svojim provajderima usluga u izvođenju složenog zadatka gašenja TikTok platforme samo u Sjedinjenim Državama“ ukoliko sudije odbiju njihov zahtev.

    Kada je TikTok osporio zakon u maju, tvrdio je da nikada nije imao izbor između prodaje i zabrane jer prisilna prodaja „jednostavno nije moguća: ni komercijalno, ni tehnološki, ni pravno“. Kineska vlada je obećala da će blokirati prodaju TikTok-ovog algoritma, koji prilagođava preporuke sadržaja svakom korisniku. Novi vlasnik bi bio primoran da rekonstruiše algoritam koji pokreće aplikaciju. U peticiji se navodi da „tako fundamentalna rekonstrukcija nije ni približno izvodljiva“ pod ograničenjima definisanim zakonodavstvom.

    „Platforma se sastoji od miliona linija softverskog koda koje su pažljivo razvijale hiljade inženjera tokom više godina“, piše u peticiji.

    Novoizabrani predsednik Donald Tramp ranije je podržavao zabranu, ali je kasnije promenio stav, iako nekoliko članova njegove administracije i dalje podržava ograničavanje ove društvene mreže. Tramp stupa na dužnost dan nakon što zakon stupi na snagu.

    Na pitanje u ponedeljak kako planira da spreči zabranu, Tramp je pohvalio TikTok, rekavši da mu je platforma pomogla kod mlađih birača.

    „Imam toplu emociju prema TikToku“, rekao je.

  2. Samsung Galaxy S24 Ultra, hvaljen zbog impresivnog antirefleksnog ekrana, sada se suočava sa problemima vezanim za sloj antirefleksnog premaza. Manje od godinu dana nakon lansiranja telefona, sloj počinje da se ljušti, posebno na mestima koja se najviše koriste za skrolovanje, kao i na rubovima ekrana.

    Žalbe korisnika uglavnom ukazuju na to da antirefleksni premaz, koji doprinosi jasnom i neodsjajnom prikazu telefona, propada mnogo brže nego što se očekivalo. Jedan korisnik na platformi X, @xeetechcare, objavio je slike koje pokazuju ljuštenje na desnom rubu ekrana i fleke po površini.

    Potvrdio je da telefon nije bio izložen spoljnim faktorima poput ključeva ili kovanica u džepu, što isključuje uobičajene uzroke oštećenja ekrana. Međutim, ogrebotine su i dalje bile vidljive, a drugi korisnici su podelili slične priče, što ukazuje na to da bi problem mogao biti raširen.

    Više korisnika podelilo je slike svojih uređaja s trajnim tragovima uzrokovanim trošenjem premaza, koji se pokazao osjetljivim na sitne ogrebotine zbog svoje relativno mekše prirode u poređenju sa staklom ispod. Hannes Brecher iz Notebookcheck-a istakao je da premaz možda nije dovoljno izdržljiv da izdrži redovnu upotrebu, što bi moglo objasniti zašto se toliko korisnika suočava s ovim problemom ubrzo nakon kupovine uređaja.

    Do sada, Samsung se nije oglasio povodom ovog problema, ostavljajući korisnike u neizvesnosti da li je oštećenje ekrana pokriveno garancijom ili se radi o dizajnerskom nedostatku koji bi mogao uticati na veći broj Galaxy S24 Ultra uređaja. Postoje izveštaji u Samsung zajednici o tome da se "oleofobni premaz skida." Međutim, kompanija je odbila da ovo pokrije u okviru garancije, navodeći da se radi o prirodnom habanju.

    U međuvremenu, korisnicima se savetuje da posebno paze na ekran. Preporučuje se čišćenje isključivo mikrofiber krpom, uz izbegavanje bilo kakvih sredstava za čišćenje koja bi mogla dodatno oštetiti premaz. Iako upotreba zaštitne folije može pomoći u sprečavanju oštećenja, ona takođe eliminiše efekat antirefleksnog premaza ispod, ostavljajući korisnicima dilemu između zaštite i kvaliteta prikaza.

  3. Apple se već duže vreme šuška da će sledeće godine promeniti svoju liniju pametnih telefona. Navodno, kompanija će zameniti model Plus sa iPhone 17 Air, uređajem neverovatno tankog dizajna koji će možda imati samo jednu zadnju kameru.

    Prema novom izveštaju iz izvora u lancu snabdevanja, iPhone 17 Air sada je ušao u fazu uvođenja novog proizvoda (NPI). Ovo je prvi korak na putu ka proizvodnji, i uključuje saradnju između Apple-a i njegovih dobavljača kako bi se procenila izvodljivost dizajna i metode proizvodnje potrebne za sklapanje uređaja.

    Takođe je potrebno osigurati da su planirani pristupi sklapanju praktični. U ovoj fazi su moguće manje izmene dizajna kako bi se uskladili sa mogućnostima proizvodnje i/ili troškovima. Nakon NPI faze, postaviće se linija za probnu proizvodnju u malom obimu kako bi se osiguralo da izvršenje odgovara planiranju.

    Dakle, iako je još uvek rano u procesu realizacije iPhone-a 17 Air, stvari se kreću u pravcu njegove proizvodnje. Ovo jasno ukazuje da je Apple, čini se, zaista odustao od modela Plus za sledeću godinu. Ostaje da vidimo da li će model Air biti uspešniji u prodaji.

  4. Prema novom izveštaju iz Francuske, Apple će prestati da prodaje iPhone 14, iPhone 14 Plus i iPhone SE u Evropskoj uniji. Ovi uređaji će biti uklonjeni iz Apple-ovih online i fizičkih prodavnica do 28. decembra. Apple-ovi ovlašćeni prodavci u EU moći će da nastave sa prodajom ovih iPhone modela dok ne isprazne zalihe.

    Ova odluka doneta je kako bi se uskladila sa regulativom EU koja nalaže da novi pametni telefoni sa žičanim punjenjem moraju koristiti USB-C port. Kao što se moglo pretpostaviti, pomenuti modeli iPhone-a su poslednji u prodaji u EU koji koriste Lightning port.

    Apple će takođe prestati da prodaje druge proizvode sa Lightning portom, poput Magic Keyboard tastature bez Touch ID-a. Zanimljivo je da će Apple ukloniti proizvode sa Lightning portom i iz Severne Irske, iako je ona deo Ujedinjenog Kraljevstva, koje je napustilo EU 2020. godine.

    Isti modeli iPhone-a biće uklonjeni iz Švajcarske iz istog razloga, i to još ranije - do 20. decembra. Informacije iz ovog izveštaja navodno dolaze iz detalja koje je Apple podelio sa svojim internim timovima.

    Da je Apple postupio na uobičajen način, iPhone 14 i iPhone 14 Plus bi bili uklonjeni sa tržišta EU tek sledećeg septembra. Što se tiče iPhone SE modela, on bi ionako bio zamenjen novijim i boljim modelom sledeće godine, tako da ovo, na sreću, nije veliki gubitak.


  5. Procurele informacije i glasine o dugo iščekivanom Samsung Galaxy S25 Ultra telefonu i dalje privlače pažnju. Jedna od najnovijih vesti dolazi sa platforme Camera FV-5, koja je otkrila ključne detalje o kamernom sistemu. Kao vodeći model u Samsungovoj Galaxy S seriji, S25 Ultra će uključivati četvorostruku kameru, unapređeni čipset i podršku za S Pen olovku.

    Najnoviji sertifikat na Camera FV-5 platformi potvrđuje da će Galaxy S25 Ultra imati kameru od 12,5 MP. Kamera će imati ekvivalentnu žižnu daljinu od 23,2 mm, stvarnu žižnu daljinu od 6,3 mm i otvor blende f/1,7, što pruža odlične mogućnosti za prikupljanje svetlosti. Sudeći po žižnim daljinama, ovo je glavni senzor od 200 MP koji koristi tehnologiju 16-1 spajanja piksela za izlaznu rezoluciju od 12,5 MP, slično prošlogodišnjem modelu.

    Očekivano, glavna kamera će podržavati i elektronsku stabilizaciju slike (EIS) i optičku stabilizaciju slike (OIS) za stabilno snimanje videa i fotografije bez zamućenja pokreta. Prema sertifikatu, glavni senzor podržava širok ISO opseg od 12 do 3200, kao i ručni raspon ekspozicije od 1/11,977 do 1/6.

    Listing takođe pokazuje podršku za JPEG i DNG formate fotografija, uz opcije automatskog i ručnog fokusiranja. Međutim, u ovom trenutku Camera FV-5 navodi samo jedan senzor, dok detalji o ostalim kamerama još nisu potpuno potvrđeni.

    Glavni senzor od 200 MP (očekuje se da je isti kao kod S24 Ultra) prema glasinama će biti uparen sa ultraširokougaonim objektivom od 50 MP (unapređenje sa 12 MP kod S24 Ultra), telefoto objektivom od 50 MP sa 5x optičkim zumom i telefoto senzorom od 10 MP sa 3x zumom. Ovo je pomalo razočaravajuće jer nema značajnih promena u hardveru kamere osim unapređenja ultraširoke kamere.

    Pored unapređenja kamere, Galaxy S25 Ultra se očekuje sa značajnim poboljšanjima u drugim oblastima. Uređaj će se isporučivati sa moćnim Qualcomm Snapdragon 8 Elite čipsetom u svim regionima, što će obezbediti brže performanse i bolju efikasnost. Takođe, postoje glasine da će telefon biti dostupan sa novom opcijom od 16 GB RAM-a, što pruža veću moć za multitasking u poređenju sa opcijom od 12 GB dostupnom na S24 Ultra. Ako se to potvrdi, ova opcija će biti posebno korisna za procesiranje AI funkcija na uređaju.

    Još jedna značajna promena je dizajn Galaxy S25 Ultra, za koji se gotovo sigurno zna da će imati zaobljene uglove, slično ostalim modelima iz serije, radi boljeg prijanjanja. Makete uređaja takođe sugerišu nešto uži profil, što ga čini udobnijim za držanje.


  6. Apple-ova iPhone linija za 2025. godinu obećava da će biti jedna od najuzbudljivijih do sada, s posebnim fokusom na inovacije i dizajn. Najintrigantniji dodatak svakako je iPhone 17 Air, izuzetno tanak uređaj koji pomera granice dizajna pametnih telefona.

    Raniji izveštaji o tankom profilu iPhone 17 Air bili su kontradiktorni. Dok su neki sugerisali da će biti izuzetno tanak, drugi su nagađali da bi zbog ograničenja s baterijom mogao razočarati u odnosu na prvobitna očekivanja.

    Međutim, Mark Gurman iz Bloomberga razjasnio je da će uređaj zaista biti znatno tanji, oko 2 mm tanji od trenutnog iPhone 16 Pro. S obzirom na to da je debljina iPhone 16 Pro modela 8,25 mm, iPhone 17 Air bi mogao biti impresivnih 6,25 mm, što bi ga učinilo najtanjim iPhone-om ikada, premašujući iPhone 6, koji trenutno drži rekord sa debljinom od 6,9 mm.

    Ova dramatična redukcija u debljini moguća je zahvaljujući Apple-ovom namenski dizajniranom 5G modemu, koji je manji i integrisaniji od prethodnih verzija. Optimizacijom arhitekture čipa i unutrašnjih komponenti, Apple je uspeo da oslobodi dragoceni prostor unutar uređaja.

    Pored tankog dizajna, iPhone 17 Air će imati ekran od 6,6 inča, idealnu veličinu između iPhone 17 Pro (6,3 inča) i iPhone 17 Pro Max (6,9 inča). Ova nova dimenzija pruža savršen balans za korisnike koji žele veći ekran bez glomaznosti Pro Max modela.

    iPhone 17 Air se očekuje da donese značajna unapređenja u tehnologiji ekrana, performansama i kamerama. Verovatno će imati ProMotion tehnologiju sa osvežavanjem od 120 Hz, unapređeni senzor kamere od 48 MP i poboljšanje rezolucije prednje kamere sa 12 MP na 24 MP.

    Istovremeno, Samsung priprema lansiranje svog prvog tankog flagship pametnog telefona sa elegantnijim dizajnom i naprednim mogućnostima kamere. Slim model se navodno očekuje sa glavnim senzorom od 200 MP Isocell HP5, dva senzora od 50 MP Isocell JN5 za ultraširoki i telefoto objektiv od 3,5x, kao i Samsungovom novom ALoP tehnologijom sočiva koja omogućava tanji sklop kamere i poboljšane optičke performanse. Galaxy S25 serija biće predstavljena u januaru 2025. godine, dok bi Slim model mogao stići nešto kasnije.

    Kako se pojavljuju nove informacije, obaveštavaćemo vas o detaljima vezanim za Appleovu iPhone 17 liniju i Samsungove konkurentske modele. Obavezno pogledajte naš sveobuhvatni pregled iPhone 17 Air kako biste saznali više o ovom revolucionarno tankom iPhone-u.


  7. Kontroverzni predlog Evropske unije za skeniranje privatnih poruka na platformama kao što su WhatsApp ponovo je na stolu, izazivajući zabrinutost zbog narušavanja privatnosti. Ovaj potez deo je napora EU u borbi protiv sadržaja koji uključuje seksualno zlostavljanje dece (CSAM), ali je naišao na oštre kritike zagovornika privatnosti i tehnoloških kompanija, koje bi bile zadužene za sprovođenje procesa skeniranja.

    Ako bude usvojen, predlog bi zahtevao od aplikacija za razmenu poruka da skeniraju poruke sa end-to-end enkripcijom u potrazi za potencijalno ilegalnim sadržajem. Ovo otvara ozbiljna pitanja o uticaju na privatnost i bezbednost korisnika, što je predmet velike zabrinutosti.

    Predlog zakona o skeniranju CSAM sadržaja prvi put je predstavljen u maju 2022. godine, s ciljem da tehnološke platforme provere korisničke poruke u potrazi za nelegalnim sadržajem. Ovo uključuje usluge kao što su WhatsApp i Signal, koje su već bile na meti kritika zbog ugrožavanja privatnosti.

    Početni predlog predviđao je da sve poruke, pa čak i one koje su enkriptovane, budu skenirane. To bi podrazumevalo skeniranje na strani klijenta, tehniku koja je kritikovana zbog ugrožavanja end-to-end enkripcije. Stručnjaci upozoravaju da ova metoda kompromituje sigurnost i privatnost komunikacija korisnika.

    Najnovija verzija predloga, predstavljena u junu 2024. godine, fokusira se na skeniranje deljenih fotografija, video zapisa i URL-ova, umesto tekstualnih ili audio poruka. Korisnici bi morali da daju pristanak da njihov deljeni sadržaj bude skeniran pre nego što bude enkriptovan. Međutim, stručnjaci su i dalje zabrinuti, nazivajući ovu moderaciju invazivnom i neefikasnom.

    Verzija iz septembra 2024. predlaže da kompanije za detekciju odluče da li će koristiti veštačku inteligenciju za označavanje sumnjivog sadržaja. Ipak, one bi bile obavezne da prijave svaki ilegalni materijal otkriven tokom skeniranja.

    Ovaj predlog je privukao pažnju u oktobru 2024, nakon neuspelog glasanja predvođenog od strane Holandije. Sada se ponovo razmatra na Savetu EU u decembru 2024. Sve veći broj članica EU podržava inicijativu, uključujući Francusku, koja ju je prethodno odbacila.

    Međutim, Nemačka, Austrija i još nekoliko zemalja nastavljaju da se protive, navodeći zabrinutost zbog privatnosti i izazova u sprovođenju ovakvih mera bez ugrožavanja enkripcijskih standarda.

    Ova rasprava ističe složenost balansiranja između bezbednosti na internetu i ličnih sloboda, teme koja izaziva veliko interesovanje. Iako je motivacija za zakon široko prihvaćena, kritičari tvrde da skeniranje privatnih poruka krši pravo korisnika na privatnost i sigurnu komunikaciju.

    Kako EU razmatra ovaj kontroverzni plan, odluka će verovatno imati duboke posledice na način na koji se digitalna privatnost tretira širom sveta.


  8. Novoizabrani predsednik Donald Tramp navodno planira uvođenje tarifa na kinesku robu već prvog dana svog mandata, a Kina je spremna da uzvrati kontramerama. Ovo bi moglo dovesti do eskalacije trgovinskog rata, što već tera kompanije poput Apple-a i Samsung-a da preispitaju svoje poslovne strategije.

    Prema izveštajima, iPhone 17 Pro i Pro Max koji se očekuju sledeće godine neće koristiti titanijumske okvire. Ovo dolazi samo dve godine nakon što je Apple uveo titanijum sa modelom iPhone 15 Pro. Tipster Jukanlosreve tvrdi da je potencijalni povratak Donalda Trampa u Belu kuću jedan od ključnih razloga zašto se Apple, ali i Samsung, odlučuju da napuste ovaj materijal.

    Kina je najveći svetski proizvođač titanijuma, pa bi pojačani trgovinski rat sa SAD mogao dodatno poskupeti ovaj već skup materijal. Pored toga, titanijum nije doneo značajnu prednost u težini u odnosu na nerđajući čelik. Na primer, modeli iPhone 15 Pro su samo 9% lakši od svojih prethodnika iz serije iPhone 14 Pro.

    Kako glasine o iPhone 17 Air i Galaxy S25 Slim sugerišu, proizvođači sada prioritet daju lakšim uređajima. Ovo bi moglo objasniti zašto Apple prelazi na aluminijum, materijal koji je do sada korišćen za njihove osnovne modele. Aluminijum je lakši od nerđajućeg čelika, iako nije toliko izdržljiv.

    Ipak, ostaje pitanje da li će se prelazak na lakši, ali manje čvrst materijal pokazati kao isplativ. Nerđajući čelik je poznat po svojoj dugotrajnosti, što bi moglo biti presudno za korisnike koji traže izdržljive uređaje.

    Dodatno, iako današnji izveštaj to ne pominje, moguće je da titanijum doprinosi pregrevanju Apple-ovih flagship telefona. Iako su se pritužbe na pregrevanje smanjile sa izlaskom iPhone 16 Pro, zahvaljujući novoj arhitekturi hlađenja, problemi nisu potpuno nestali, što sugeriše da titanijum možda igra ulogu u ovim izazovima.


  9. Uprkos skoro sedmogodišnjem kašnjenju između izlaska prvog komercijalnog preklopnog telefona i današnjice, očekuje se da će Apple na kraju predstaviti svoj preklopni iPhone.

    Glasine o navodnom iPhone Flip modelu kruže već godinama, ali najnovije informacije sugerišu da je uređaj bliži stvarnosti nego ikada ranije.

    Prema korejskom tipsteru Yeux1122 (preko Jukanlosreve na X-u), iPhone Flip je ušao u "formalni proces razvoja" sa proizvođačima ekrana poput LG Display-a i Samsung Display-a. Leaker tvrdi da su informacije stigle iz "izvora iz lanca snabdevanja".

    To znači da Apple sada radi sa proizvođačima ekrana kako bi konceptualni proizvod pretvorio u stvarni. Prototipi će se izrađivati, zatim testirati i usavršavati, dok će u kasnijim fazama biti pripreman za proizvodnju i plasman na tržište.

    Jednostavno rečeno, Apple želi da kreira preklopni telefon. Prema leakeru, Apple je ranije "pojedinačno odgovarao na tehnološke i ključne zahteve", ali sada ulazi u ozbiljniju fazu razvoja.

    Ako je Apple tek ušao u ovu fazu razvoja, najraniji datum za lansiranje ovog uređaja mogao bi biti za dve do tri godine. Ovo se poklapa sa prethodnim glasinama koje su sugerisale da bismo iPhone Flip mogli videti 2026. ili 2027. godine.

    Zanimljivo je da Yeux1122 tvrdi kako će ovaj razvoj natjerati Samsung da ubrza rad na svojim budućim preklopnim telefonima, uključujući uvođenje "heterogenih preklopa, FE linije i promena dizajna nakon Fold SE."

    Ovo implicira i ranije procurele Samsung preklopne uređaje, poput Samsung tri-fold telefona, za koji se očekuje da će biti predstavljen sledeće godine. Mogao bi debitovati zajedno sa jeftinijom verzijom, Galaxy Z Fold 6 FE, čime bi se konačno na tržište uveo povoljniji preklopni telefon — nešto što tržište svakako priželjkuje.

    S obzirom na to da Samsung Display sarađuje sa Apple-om, kompanija možda ima uvid u Appleove planove, pa je verovatno da će ubrzati razvoj svojih uređaja kako bi zadržala prednost na tržištu preklopnih telefona.

  10. TikTok uvodi nova ograničenja za efekte koji menjaju izgled korisnika mlađih od 18 godina, uključujući napredne filtere za ulepšavanje poput "Bold Glamour". Ovaj potez dolazi kao odgovor na zabrinutosti o uticaju tih filtera na samopouzdanje mladih, uključujući rezultate istraživanja sprovedenog sa britanskom nevladinom organizacijom Internet Matters. Istraživanje je pokazalo da su mladi i roditelji uglavnom zadovoljni komičnim efektima poput psećih ušiju i smešnih šešira, ali osećaju nelagodu zbog filtera koji su dizajnirani da "ulepšaju" izgled korisnika.

    Razlozi za zabrinutost su dvostruki: tinejdžeri se mogu toliko navići na idealizovanu verziju sebe — sa većim očima, punijim usnama, glatkijom kosom i kožom bez pora — da razviju intenzivno nezadovoljstvo svojim prirodnim izgledom. Stalno izlaganje slikama vršnjaka sa sličnim izmenama dodatno pojačava rizik od samopredmetifikacije i telesne dismorfije.

    Pored ograničavanja pristupa određenim efektima za korisnike mlađe od 18 godina, TikTok ažurira i smernice za programere koji kreiraju efekte u okviru TikTok Effects House platforme. Iako su ovu inicijativu pozdravile neke grupe za zastupanje prava mladih, kritičari ističu da sprovođenje ovakvih mera može biti izazovno. Ipak, ovaj potez predstavlja pozitivan korak ka rešavanju posledica koje mogu navesti decu i tinejdžere da misle da nešto nije u redu sa njihovim prirodnim izgledom bez slojeva AI i AR tehnologije.