У оквиру пројекта Ученици-наставници, а у организацији Ученичког парламента школе, 19.12. 2019. час енглеског језика у 5/1 одржале су Кристина Јанковић и Татјана Аврамовић, ученице 8/3. Часу је присуствовала и предметна наставница, Емилија Бургић.
Врло успешно и на задовољство свих учесника, реализована је исправка првог писменог задатка. Ученици су у пријатној и потпуно новој атмосфери анализирали и исправљали своје грешке уз помоћ старијих другарица. Искуство које ваља поновити!

 


 

За светосавског ученика ОШ "Владислав Савић Јан" за ову школску годину, одлуком Наставничког већа, изабран је Лазар Милетић , ученик 8/1 одељења.

На основу Правилника наше школе о избору светосавског ученика, бодовањем свих предложених кандидата, формирана је ранг листа на основу које је Наставничко веће донело одлуку да овогодишњи светосавски ученик буде Лазар Милетић.

Честитамо!!! 


 

Још један успешан мултимедијални угледни час приредили су нам ученици одељења 8/1. Тема и инспирација им  је била чувена драма РОМЕО И ЈУЛИЈА, аутора Вилијама Шекспира. Час је одржан 27. децембра у препуној медијатеци школе. Сви присутни могли су да уживају у свим сегментима часа, почев од одличне презентације, преко сјајне интерпретације чувене сцене на балкону на енглеском и српском језику, па све до кратког квиза о делу и извлачења индивидуалних порука и њиховог тумачења. Час је осмислила и организовала наставница српског језика, Јована Зивадиновић, у сарадњи са наставницом енглеског језика, Емилијом Бургић.

 

 


 

 

Родитељима ће бити омогућено да имају приступ евиденцији о оценама и изостанцима своје деце и то преко платформе https://moj.esdnevnik.rs

 

Предвиђено је да родитељи добију приступ платформи мој.есдненвик.рс тако што ће најпре попунити захтев које ће школе доставити на родитељским састанцима. Изглед захтева је јасно дефинисан и исти за све школе. Захтев могу да потпишу мајка и/или отац или законски заступник, а све што је неопходно да би родитељи или старатељи добили приступ јесте да у захтеву доставе своје ЈМБГ-ове и е-маил адресе.

портал за ученике и родитеље потпуно одвојен од дела система који користе школе, тако да не утиче на безбедност школског система есДневника. И једни и други ће преко интернет претраживача приступати посебном делу система са својим налогом. Сваки ученик и родитељ ће имати корисничко име и шифру, а пошто приступају са различитим налозима приказ података и могућности које им пружа систем нису исти за ученике и родитеље. Тако ће ђаци своје оцене моћи да виде истог тренутка када буду уписане у дневник, а родитељи са 48 сати закашњења, како би се деци оставило времена да те оцене образложе, што је урађено на сугестију психолога и педагога.

– Kада родитељ приступи систему он види податке само за своје дете, а ако има двоје деце у истој школи или у две различите школе, а обе користе есДневник, он може да изврши избор за једно или друго дете.
Поред оцена, родитељи ће имати увид и у изостанке, као и напомене и похвале које наставници буду уносили. Ђацима ће, осим ових података, бити на располагању и низ других информација, као што су распоред контролних и писмених задатака, екскурзија, излета и посета.


 

ПРЕДАВАЊЕ  О  УНЕСКОВОЈ  КУЛТУРНОЈ  И  ДОКУМЕНТАЦИЈСКОЈ  БАШТИНИ  У  ОШ  „В.С.ЈАН“ У  ПАРУНОВЦУ

 

У Основној школи „Владислав Савић – Јан“ у Паруновцу,  дана 06.12.2018., одржано је предавање УНЕСКОВ  РЕГИСТАР  СВЕТСКЕ КУЛТУРНЕ И ДОКУМЕНТАЦИЈСКЕ БАШТИНЕ. Реализатори овог предавања били су ученици веронауке VII и VIII разреда са вероучитељицом Љиљаном Димитријевић. Повод је био упис  ПЕВАЊА УЗ  ГУСЛЕ у Унесков регистар светског нематеријалног културног наслеђа 29. новембра 2018., а циљ -  развијање способности уочавања, вредновања и одговорног односа према нашем духовном наслеђу, споменицима културе, природе, друштвеним  обичајима, уметничким изведбама, научним достигнућима, књигама и музици, презентацијом истих, кроз активности као што су : рецитовање, читање, свирање и слушање, које су се наизменично смењивале.

       Предавању, које је одржано у медијатеци,  присуствовао је велики број ученика VI, VII и VIII разреда, наставници, учитељи, родитељи, педагог Сања Момчиловић, директор школе Иван Илић и координатор за верску наставу јеромонах Сергије Радивојевић.

       Објашњен је појам, настанак, циљ и задатак УНЕСКА, а затим наведени споменици културе и природе из Србије који су ушли у Унесков регистар : Комплекс Стари Рас, Феликс Ромулијана, Ђурђеви ступови, Сопоћани, Студеница, Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија, Богородица Љевишка и Стећци (средњевековни надгробни споменици). Од споменика природе у Србији,  под заштитом УНЕСКА је за сада само део Парка природе Голија.

       Од 2006. УНЕСКО у свој регистар укључује и нематеријалну баштину, па су тако уписани СРПСКА СЛАВА – 2014, СРПСКО КОЛО- 2017, а од пре неколико дана и ПЕВАЊЕ УЗ ГУСЛЕ.

       УНЕСКО води и Листу светске документацијске баштине или „Памћење света“, па су из Србије уписани : 2003. - АРХИВ  НИКОЛЕ ТЕСЛЕ, 2005. –МИРОСЛАВЉЕВО  ЈЕВАНЂЕЉЕ и, на предлог Архива Србије, УНЕСКО 2015. доноси одлуку о упису ТЕЛЕГРАМА  ОБЈАВЕ  РАТА  АУСТРОУГАРСКЕ  СРБИЈИ.

        Пошто се на Листи, поред многих других светских дела из области науке, културе и уметности, налази и Гутенбергова библија, прва штампана књига у Европи ( 1455 ), ученици су из Библије рецитовали 103/4 Псалам и тиме је предавање завршено. Композиције на гитари и електричном клавиру изводили су исти ученици, реализатори овог предавања, а на видео биму приказиване  су фотографије и видео снимци споменика, докумената, књига и уметничких изведаба.

       Питања, коментари и утисци су били многобројни, разноврсни и занимљиви.

                            

                                                                               Љиљана Димитријевић, вероуч.