ИТ-ВЕСТИ

Najnovije vesti iz sveta informacionih tehnologija. Nove IT vesti svaki dan. Informiši se!

  1. Apple se navodno sprema da lansira AirPods 4 kasnije ove godine. Mark Gurman iz Bloomberga, koji je obično precizan u svojim izveštajima, sada otkriva više informacija o bežičnim slušalicama sledeće generacije. Prethodno je izvestio da će tehnološki div sa sedištem u Cupertinu predstaviti dva nova modela AirPods 4. Pročitajte dalje da biste saznali sve detalje.

    Gurman kaže da će masovna proizvodnja AirPods 4 početi u maju putem partnera GoerTek i LuxShare Precision. Verovatno će stići zajedno sa iPhone 16 serijom u septembru ili možda mesec dana kasnije u oktobru. Tehnološki div sa sedištem u Cupertinu cilja na proizvodnju između 20 do 25 miliona jedinica bežičnih slušalica sledeće generacije. Procene proizvodnje su takođe veće u poređenju sa prethodnim modelima.

    Očekuje se da će Apple predstaviti AirPods 4 u dva modela. Navodno su kodirani kao B768E i B768M. Prvi se naziva 'entry', dok bi drugi mogao značiti 'mid-tier'. Dolazak ovih bežičnih slušalica rezultiraće ukidanjem drugih i trećih generacija AirPods slušalica. To znači da će linija AirPods uključivati entry-level i mid-tier AirPods 4, AirPods Pro (2. generacija) i AirPods Max.

    Prema ranijem izveštaju, očekuje se da će AirPods 4 imati novi dizajn, poboljšanu udobnost, USB-C priključak i još mnogo toga. Navodno, mid-tier model će imati ANC (aktivno uklanjanje buke) i Find My funkciju praćenja koja se nalazi na AirPods Pro slušalicama.

    Gurman takođe navodi da osveženje AirPods Pro modela neće stići do sledeće godine. Trenutna generacija očekuje se da dobije režim slušnog aparata u nadolazećem iOS 18.


  2. Generativna veštačka inteligencija (AI) je u poslednje dve godine napredovala brzo. Sada je vidimo integrisanu u potrošačke tehnološke uređaje poput pametnih telefona i laptopova. Velike kompanije poput Google-a, Microsoft-a i Samsung-a već su na ovoj talasnoj dužini. To je stavilo Apple daleko iza u trci. Ali sada je izgleda da je najnoviji razvoj situacije uzeo drugačiji tok.

    Bloomberg izveštava da je Apple u aktivnim pregovorima sa Google-om kako bi ugradio svoje Gemini AI motore u iPhone uređaje. Dodatno, kompanija je takođe vodila razgovore sa OpenAI-evim ChatGPT-om. Najnoviji razvoj ukazuje da Apple-ov razvoj sopstvenih AI modela nije na nivou i ne može da se takmiči sa drugima. Zaposleni kompanije testiraju interni četbot nazvan Apple GPT, a postoji i veliki jezički model pod kodnim imenom Ajax. Gurman navodi da "Apple-ova AI tehnologija ostaje inferiorna u odnosu na alate koje nude Google i ostali rivali".

    Tim Kuk je ranije otkrio na konferenciji za investitore da kompanija ima veliku priliku u oblasti Generativne veštačke inteligencije (GenAI). Međutim, s obzirom na to da kompanija zaostaje, partnerstvo sa drugom kompanijom radi licenciranja njihovog AI modela za iPhone deluje praktičnije. Kompanija sa sedištem u Cupertinu nedavno je kupila DarwinAI.

    Što se tiče Google-a, partnerstvo sa Apple-om za Gemini AI moglo bi biti prekretnica s obzirom na kontroverze u poslednjih nekoliko meseci. Iako brendiranje i implementacija AI modela u Apple-ove uređaje ostaju nejasni, možemo očekivati funkcije poput generisanja slika, pisanja eseja i drugih zadataka koji se mogu obavljati putem eksternog pružaoca ili oblaka. Dogovor sa Apple-om takođe bi proširio dosega Gemini AI-a s obzirom na to da iPhone uređaji imaju preko dve milijarde korisnika na tržištu.

    Ako zaista dođe do dogovora između Apple-a i Google-a, to bi moglo uzdrmati industriju veštačke inteligencije. Bloomberg navodi da se partnerstvo neće objaviti pre godišnjeg WWDC-a u junu.


  3. Pronalaženje izgubljenog ili izgubljenog Android telefona može biti frustrirajuće iskustvo, posebno kada je uređaj isključen. Google-ov sistem "Pronađi moj uređaj", iako koristan, ima svoja ograničenja, posebno kada uređaj nije povezan. Sa Androidom 15, Google ima za cilj da reši ovaj problem uvodeći novi API za pronalaženje isključenih uređaja.

    Nedavni izveštaj Android Police-a osvetljava kako bi API mogao pomoći u lociranju uređaja čak i kada su isključeni. U osnovi, sistem funkcioniše tako što unapred obrađuje Bluetooth odašiljače unutar memorije Bluetooth kontrolera.

    Međutim, postoji kvaka: potrebna je specijalizovana hardverska podrška da bi uređaj pokrenuo Bluetooth kontroler, omogućavajući mu da funkcioniše čak i kada je telefon potpuno isključen. Prema tome, može biti potrebna i mala rezerva baterije da bi ova funkcija radila.

    Iako su početni glasovi sugerisali da bi ova funkcija mogla debitovati sa Pixel 9, izveštaj Android Police-a sada ukazuje da bi Pixel 8 takođe mogao imati koristi od nje nakon ažuriranja na Android 15.

    Pored hardverskih zahteva, potrebni su značajni softverski inženjerski napori kako bi se podržao Bluetooth Finder HAL (Hardware Abstraction Layer). Korisnici takođe moraju osigurati da su ažurirani na Android 15 i imaju najnoviju verziju Google-ovog sistema "Pronađi moj uređaj".

    Nažalost, stariji uređaji poput Pixel Fold-a, Pixel 7 serije i Pixel 6 serije manje su verovatno da će dobiti ovu funkcionalnost. Nejasno je da li ovi uređaji nedostaju potrebni hardver ili su ograničenja čisto softverska.

    Međutim, postoji mogućnost da se ova funkcija proširi na odabrane starije uređaje u budućnosti, posebno na nedavne visokokvalitetne modele poput Pixel Fold-a.


  4. Izgleda da se Apple sve više udobno oseća sa OLED ekranima na svojim tabletima! Tržišna istraživanja predviđaju nagli porast OLED iPad Pro modela, sa isporukom koja će premašiti 9 miliona samo ove godine. Samsung i LG se pripremaju da proizvedu ove ekrane za nadolazeće osveženje iPad Pro modela, očekivanog između aprila i juna. To je samo nekoliko meseci od sada. Ali to nije najuzbudljivija vest iz ovog izveštaja.

    Apple ne staje samo na tome. Glasi da će OLED iPad Air stići 2028. godine, hvaleći se potpuno drugačijom tehnologijom u poređenju sa Pro modelom. Analitičari sugerišu da će Air koristiti jednoslojni OLED, dok će Pro model omogućiti dvoslojni dizajn za bolje performanse.

    Dok se tableti nadograđuju vizuelno, ni laptopi nisu zaboravljeni. Potražnja za OLED laptopima se predviđa da će naglo porasti, s obzirom da su ovi ekrani znatno kvalitetniji i sposobniji od LCD varijanti. Ovo tržište, za razliku od tableta koje dominira Apple, očekuje se da će videti širu upotrebu OLED tehnologije od strane raznih proizvođača koji žele da se istaknu iz mase.

    Gledajući dalje od tableta i laptopa, budućnost bi mogla biti savitljiva i za Apple. Analitičari predviđaju da ćemo u 2026. godini dočekati savitljiv iPhone sa ekranom od 7-8 inča. Sa većim savitljivim platnom, Apple bi mogao da usavrši tehnologiju koja je već bila testirana od strane najvećih konkurenata (namigivanje - Samsung i Google) koji su već savršili većinu aspekata savitljivih telefona. Možemo očekivati svetlije, jasnije slike i potencijalno potpuno nov savitljivi iPhone - budućnost tehnologije izgleda svetlo (doslovno)!


  5. Posle sredine republikačkog glasanja u američkoj Predstavničkoj kući kojom je odobren predlog zakona koji bi mogao dovesti do zabrane TikToka u SAD-u, bivši američki ministar finansija Stiven Mnucin izjavio je da pokušava da kupi ovu društvenu mrežu od njenog vlasnika, kineske kompanije ByteDance.

    Predlog zakona, ako postane zakon, zahtevaće od matične kompanije TikToka, ByteDance-a, da proda svoj udeo u kompaniji u roku od 165 dana. U suprotnom, TikTok bi mogao biti zabranjen u američkim prodavnicama aplikacija.

    Mnucin, koji je bio sekretar američkog Trezora tokom cele administracije Donalda Trampa od 2017. do 2021. godine, a sada je direktor Liberty Strategic Capital, izjavio je za CNBC da podržava predlog zakona i da TikTok treba prodati. Dodao je da trenutno pokušava da okupi grupu partnera kako bi kupio TikTok.

    Zakonodavci koji su glasali za predlog veruju da bi TikTok mogao slati podatke koje je prikupio kineskoj vladi. O tom pitanju, Mnucin je izjavio:
    Ovo bi trebalo da bude u vlasništvu američkih kompanija. Nema šanse da Kinezi dopuste američkoj kompaniji da poseduje nešto ovako u Kini.
    Nezvanični glasine tvrde da bivši izvršni direktor kompanije Activision Blizzard, Bobi Kotik, razmišlja o kupovini TikToka, ponovo u saradnji sa grupom finansijskih partnera.

    Predlog zakona sada ide na odobrenje Senatu SAD-a. Neki članovi tog zakonodavnog tela već su izrazili zabrinutost zbog ovog zakona zbog kršenja Prvog amandmana. TikTok je takođe više puta izjavio da neće prodavati bilo kakve podatke kineskoj vladi.

    Čak i ako se predlog zakona usvoji, postoji još jedan problem. CNBC izveštava da mnogi finansijski analitičari veruju da kineska vlada ne bi odobrila prodaju TikToka američkoj kompaniji. Jedan od njih je Pol Triolo, asocijat u konsultantskoj firmi Albright Stonebridge. On je rekao za CNBC:
    Bilo kakvo otuđenje, a zatim spajanje sa drugom kompanijom ili preuzimanje moralo bi biti odobreno od strane kineske vlade, koja bi to verovatno odbila i verovatno obaveštava ByteDance da će to odbiti.
    Ukoliko se to desi, američka vlada bi mogla pokušati da zabrani TikTok, ali bi gotovo sigurno suočila sa pravnim postupkom koji bi mogao dodatno da produži ovu situaciju.

  6. Nothing Phone (2a) je debitovao prošle nedelje i krenuo je u prodaju u utorak, 12. marta. Dan prodaje bio je više nego uspešan jer je kompanija prodala 100.000 jedinica, otkrio je Karl Pei, izvršni direktor kompanije Nothing. Kompanija je prodala 60.000 u prvih 60 minuta.

    Telefon (2a) je lansiran kao pristupačnija alternativa Nothing Phone (2), ali dolazi sa mnogim funkcijama pozajmljenim od svog moćnijeg brata, kao što su 6,7-inčni OLED ekran i dvostruke kamere od 50 MP na poleđini. Takođe, prisutan je Glyph dizajn.

    Nothing je rekao da ovaj srednji rang dolazi sa prilagođenim Dimensity 7200 Pro procesorom koji nudi do 10% veću efikasnost. U stvarnosti, performanse su bile upravo kao i kod Dimensity 7200 ili Dimensity 7200 Ultra - ipak, svi oni dele isti 4nm silikon.

    Nothing Phone (2a) košta 329€ u kontinentalnoj Evropi, 319£ u Ujedinjenom Kraljevstvu i 23.999 INR u Indiji. Korisnici u Sjedinjenim Američkim Državama mogu dobiti ovaj srednji rang za 349$ putem programa za razvojne programere, iako je brend obećao da će takođe odobriti i ne-razvojne programe.


  7. Samo pre nedelju dana izašli su izveštaji da novi zakon pokušava da natera ByteDance da se odrekne TikToka ili će se suočiti sa zabranom u Sjedinjenim Američkim Državama. A sada je taj zakon usvojen u Predstavničkom domu SAD-a (sa snažnom bipartitnom podrškom, glasanje je bilo 352-65).

    Sledeća stanica je Senat. Senator Rand Paul se protivi zabrani, pa možda ima nade. Ali ako zakon bude usvojen, predsednik Joe Biden je izjavio da bi potpisao zakon (iako se kampanja za ponovni izbor Bidena pridružila TikToku pre mesec dana).

    Još 2020. godine, nekoliko američkih kompanija bile su zainteresovane za kupovinu globalnih operacija TikToka, uključujući i Microsoft (TikTok je globalni pandan kineskoj društvenoj mreži Douyin). Međutim, kineski zvaničnici su se protivili takvoj prodaji.

    Ali sada smo ponovo otprilike na istom mestu - zakon, ako bude potpisan, zahtevaće od ByteDance-a da proda u roku od šest meseci. Nakon toga, američkim kompanijama biće zabranjeno da hostuju aplikacije ByteDance-a na svojim prodavnicama aplikacija i pružaju usluge veb hostinga. Drugim rečima, TikTok bi bio zabranjen u Apple App Store-u i Google Play Store-u.

    Ovo je daleko od gotovog, a postoje mnoge pravne prepreke. Na primer, prošle godine savezna država Montana zabranila je TikTok, ali nekoliko meseci kasnije savezni sudija je blokirao zabranu (i ovo nije bilo prvi put da je zabrana poništena). Naravno, ByteDance i kineski zvaničnici će se zalagati za drugačiji pristup.

    TikTok je ogroman, dostigao je 1 milijardu mesečnih korisnika još 2021. godine i bio je prva aplikacija koja je dostigla 10 milijardi dolara u potrošnji unutar aplikacije prošle godine. Postoji mnogo novca koji može biti zarađen ili izgubljen, u zavisnosti od toga kako se pravna situacija razvija.

    TikTok nije jedini pod udarom ovde, uslovno rečeno. Takozvani Zakon o zaštiti Amerikanaca od aplikacija kontrolisanih od strane stranih neprijatelja takođe može uticati na aplikacije poput WeChata (vlasništvo tehnološkog giganta Tencent).

    Neki udruženja u SAD-u takođe se protive zabrani. Fondacija za elektronske slobode, Američki udruženje za građanske slobode, Centar za demokratiju i organizacija Borba za budućnost su protiv toga i pisali su Odboru za energetiku i trgovinu o ovom pitanju. EFF i ACLU čak su napisali kratki podnesak kako bi podržali poništavanje zabrane u Montani.

    Evo šta je EFF napisao u blogu: "Umesto usvajanja ovog prekomernog i pogrešno usmerenog zakona, Kongres bi trebalo da spreči bilo koju kompaniju - bez obzira gde se nalazi - da prikuplja ogromne količine naših detaljnih ličnih podataka, koji se zatim stavljaju na raspolaganje posrednicima u podacima, američkim vladinim agencijama, pa čak i stranim neprijateljima, uključujući Kinu. Ne bi trebalo da gubimo vreme raspravljajući o zakonu koji će biti odbačen zbog ućutkivanja govora miliona Amerikanaca. Umesto toga, Kongres bi trebalo da reši pravi problem nekontrolisanog kršenja privatnosti potrošača donošenjem sveobuhvatnog zakonodavstva o privatnosti podataka potrošača."


  8. WhatsApp je preduzeo nekoliko koraka u poslednjih nekoliko godina kako bi ojačao sigurnost svoje platforme i pružio sigurnije iskustvo razgovora. Sa funkcijom "pogled jednom" za medije, možete koristiti WhatsApp da delite privatne fotografije i video zapise sa svojim prijateljima ili porodicom, ne brinući se da će ih oni proslediti drugima. Čak ni oni ne mogu da prave snimke ekrana "pogled jednom" medija. Da bi dodatno poboljšao privatnost korisnika na svojoj platformi, Meta sada uvodi blokiranje snimanja ekrana za profilne slike na WhatsApp-u.

    WhatsApp je primećen kako radi na blokiranju snimanja ekrana za profilne slike u februaru 2024. Iako Meta još uvek nije zvanično najavio puštanje ove funkcije, čini se da je široko testira sa push porukama na serverskoj strani. Jedan član porodice mog kolege sa AP-a prijavio je da ne može da napravi snimak ekrana prikaza slike svog WhatsApp kontakta na najnovijoj stabilnoj verziji aplikacije. WhatsApp prikazuje grešku koja kaže da ne može da napravi snimak ekrana zbog ograničenja aplikacije.

    Neki korisnici koji su instalirali novu verziju i probali da naprave snimak ekrana su uspeli, ali se slika profila korisnika prikazuje prazna. Ovo nema veze sa tim da li je drugi korisnik na najnovijem izdanju WhatsApp-a ili da li koriste iPhone ili Android.

    Blokiranje snimanja ekrana za profilne slike čini se da je podrazumevano omogućeno; do sada nije pronađena opcija za isključivanje. Ovo bi se moglo promeniti kada WhatsApp javno uvede ovu funkciju. Imajte na umu da možete napraviti snimak ekrana mini popupa koji se pojavi kada dodirnete profilnu fotografiju kontakta sa liste razgovora.

    Očigledno je da možete slikati profilnu fotografiju sa fotoaparatom drugog telefona. Ili možete koristiti WhatsApp Web ili desktop aplikaciju da napravite snimak ekrana slike profila osobe sa svog računara. Ipak, ova funkcija privatnosti sa WhatsApp-a trebalo bi da oteža život prevarantima i progoniteljima. Za najveću privatnost, možete sakriti svoju profilnu sliku na WhatsApp-u od svih tako što ćete otići na Settings > Privacy > Profile Photo.

    Kada Meta zvanično uvede blokiranje snimanja ekrana za profilne slike, imaće prednost u odnosu na Signal. Iako je ova druga platforma za komunikaciju usmerena na privatnost, ne sprečava korisnike da prave snimke ekrana profilnih slika. Čak ni Telegram nema opciju za sprečavanje blokiranja snimanja ekrana profilnih slika.

    S obzirom na porast prevaranata na WhatsApp-u, blokiranje snimanja ekrana za profilne slike je dobrodošla promena. A pošto će očigledno biti omogućeno podrazumevano, odmah će koristiti većini korisnika na platformi.


  9. Postoje neke dobre vesti za korisnike Apple Watch-a u SAD-u koji propuštaju funkciju praćenja nivoa kiseonika u krvi. Prema nedavnim događajima, postoji šansa za njen povratak, iako je vreme povratka prilično neizvesno - i možda vrlo dugo.

    Da li se sećate kada je Apple tužen od strane kompanije Masimo zbog kršenja tehnologije pulsnog oksimetra koja se koristi za merenje nivoa kiseonika u krvi? Ova odluka je uticala na Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2. Dokumenti Carine i granične zaštite Sjedinjenih Američkih Država (CBP) ukazuju da Apple može potencijalno nastaviti prodaju Apple Watch-eva sa funkcijom praćenja nivoa kiseonika do avgusta 2028. godine najkasnije. Ovo se poklapa sa istekom patenta koji je Apple pronađen da je prekršio.

    Međutim, to nije jedini faktor u igri. Apple aktivno osporava zabranu koju je nametnula Međunarodna trgovinska komisija SAD-a (ITC). Ako njihova žalba bude uspešna, funkcionalnost praćenja nivoa kiseonika mogla bi se vratiti pre avgusta 2028. godine.

    Cela situacija dodatno je komplikovana nedostatkom nagodbe između Apple-a i Masimo-a, vlasnika patenta. Trenutno se čini da je sporazum o licenciranju malo verovatan. Izveštaji navode da je CEO kompanije Masimo otvoren za razgovor, ali se do sada nije angažovao sa Apple-om.

    To nije sve. Masimo izražava zabrinutost da bi Apple mogao omogućiti funkciju praćenja nivoa kiseonika na hakovanim iPhone-ima putem softverskih ažuriranja. Zalažu se za strože restrikcije, idealno na hardverskom nivou, kako bi se sprečila ova mogućnost. Ovaj fijasko bi mogao koštati Apple milijarde dolara jer su Apple Watch-ovi neki od njegovih najpopularnijih proizvoda pored iPhone-a i Mac-a. Uskoro ćemo saznati da li će Apple moći da vrati Apple Watch-ove sa funkcijom merenja nivoa kiseonika u krvi na tržište, ali za sada, sve što možemo da uradimo je da čekamo.


  10. Xiaomi uklanja voljeni trik koji omogućava reprodukciju YouTube video zapisa u pozadini bez potrebe za plaćanjem pretplate na premijum verziju.

    Xiaomi je objavio na svojim Mi Fans Telegram kanalu da napušta funkciju koja je ranije omogućavala uređajima sa MIUI i HyperOS da reprodukuju zvuk YouTube-a kada je ekran isključen, kako izveštava Android Authority.

    Ova promena ne zaobilazi nijedan Xiaomi uređaj koji radi na HyperOS-u, MIUI 14, MIUI 13 ili MIUI 12. To znači da su pogođeni uređaji poput Xiaomi 14, 13, 13 Pro i 12T, između ostalih.

    Xiaomi je kao razlog uklanjanja funkcije naveo "zahteve za usklađivanjem". Kineski proizvođač telefona nije želeo da otkrije dodatne detalje, ali je moguće da je Google imao prst u tome tražeći od Xiaomija da se odrekne ove funkcije.

    Xiaomi nije bo dostupna za komentar.

    Od samog početka, jedna od glavnih prednosti YouTube Premiuma bila je mogućnost reprodukcije video zapisa u pozadini čak i kada je ekran isključen. Ako ne izdvajate 14 dolara mesečno, obična aplikacija vam ne dozvoljava da uživate u ovoj funkciji.

    Međutim, ako ste imali Xiaomi telefon, mogli ste izvesti ovaj trik bez ulaganja u YouTube Premium. Kineski tehnološki div imao je ugrađeni način na svojim pametnim telefonima koji vam omogućava da slušate YouTube u pozadini.

    Kompanija ga je nazvala "Play video sound with screen off" u video alatnoj traci. U funkciji alatne trake igara, poznata je kao "Turn off screen", a debitovala je sa MIUI 12.

    S druge strane, YouTube Premium je prava koka nosilja za Google, a Xiaomi pružanje alternativnog rešenja za plaćenu prednost verovatno nije dobro sela Google-u.

    Sada kada je kineski tehnološki div povukao ovu izuzetno popularnu funkciju, korisnici koji žele da reprodukuju YouTube u pozadini moraće da se pomire i izdvoje novac za YouTube Premium.