Драги наставници, родитељи и ученици, У наредном периоду школовање у нашој земљи одвијаће се у ванредним условима. Верујемо да заједничким залагањем можемо одговорити на изазове образовног процеса који ће подразумевати учење на даљину. Добра вест је да смо одмакли са развојем дигиталних извора за учење и наставу. Едука је у претходном периоду развила изворе за учење на чак три различите платформе. Овом приликом, због ванредне ситуације, наша издавачка кућа ће дозволити слободан приступ уџбеницима и другим материјалима на две платформе: Мудл платформи и платформи Едука Дигитал. Мудл платформа је један од првих, најпознатијих и назаступљенијих система управљања учењем у свету.  Систем управљања учењем (LMS – Learning Management System) представља софтвер који се користи за електронско праћење и управљање образовним процесом. Мудл платформа омогућава наставницима да:

• у дигиталном окружењу образују своје одељење и да засвоје ђаке организују учење на даљину – кроз задавање домаћих задатака, решавање контролних задатака, оцену писмених задатака;
  • прате рад сваког ученика – у односу на његов или њен напредак у дигиталном уџбенику, јер систем прати количину пређених садржаја, број решених задатака и степен тачности и успешности сваког ученика.

Овај систем доступан је на свим уређајима и у свим оперативним системима. На Мудл платформ доступни су следећи Едукини уџбеници:

Уџбеници за пети разред

• Српски језик
  • Историја
  • Биологија
  • Музичка култура
  • Информатика
  • Географија

Уџбеници за шести разред

• Српски језик
  • Ликовна култура
  • Историја
  • Музичка култура
  • Информатика

На платформи Едука Дигитал (https://test.e-eduka.rs) налазе се следећи уџбеници:

Први разред основне школе

Шести  разред

• Техника и технологија
  • Физика

Сви  уџбеници су обогаћени интерактивним и мултимедијалним садржајима. Логовање на платформе биће у овим условима додатно поједностављено јер се неће захтевати приступни кодови корисника. Такође, тимови Едуке, Мудл мреже Србије и платформе Едука Дигитал биће ту да одговоре на све ваше потребе. Надајмо се да ће нас у овом изазовном процесу све руководити позната мисао чувеног теоретичара образовања Џона Дјуија: Образовање није припрема за живот – образовање је сам живот.
                                                                                    Срдачан поздрав из Едуке