Ваш IP 66.249.64.144
2017-12-14

„Детективи у музеју“из ОШ „Владислав Савић Јан“ (2017.)

У оквиру националне манифестације ,,Музеји Србије, десет дана од десет до десет“ са централним програмом у суботу 20. маја, у Народном музеју Крушевац одржана је едукативна радионица Детектви у музеју.
У овдашњем Народном музеју је отворена несвакидашња "Школа за детективе", током које су ученици трећег разреда ОШ "Владислав Савић Јан" из Паруновца сазнали како стручњаци ове установе културе траже и сакупљају вредне предмете.- Едукативна радионица под називом "Детектив у музеју" је пример амбијенталног учења, а ђаци после лекције о нашем послу добијају мапе са инструкцијама о томе како да пронађу сакривене експонате. На крају, учимо их и како да те предмете региструју, односно дефинишу и процене из којег периода потичу - објашњава виши музејски водич Наташа Димовска.

Иначе, идеја о детективском приступу музеологији је потекла из смедеревског музеја, а малишани из паруновачке школе су показали велику заинтересованост за послове археолога, конзерватора или рестауратора.

- Наше ученике радује долазак у град, с обзиром на то да смо ми мало удаљенији, а у оквиру амбијенталне наставе смо учили и о саобраћају, те археолошки парк искористили за фискултуру - каже учитељица Лидија Вукашиновић која је, са колегиницом Ксенијом Алексић, координирала рад два одељења са по 17 ђака.