ДОБРОДОШЛИ

НА ЗВАНИЧНУ ПРЕЗЕНТАЦИЈУ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ "ВЛАДИСЛАВ САВИЋ ЈАН" ПАРУНОВАЦ

133 ГОДИНE РАДА И ПОСТОЈАЊА

 

 Основна школа „ Владислав Савић Јан“  

Налази се у приградском насељу Паруновац. Основана је 1890.године и већ 133 годинe образује и васпитава мештане 9 месних заједница: Паруновца, Капиџије, Текија, Гаглова, Пасјака, Бовна, Малог Шиљеговца, Новог Села и Дедине. Поред матичне осмогодишње школе, школа има још 5 издвојених сеоских школа са девет одељења.Школа има 412 ученика распоређених у 26 одељења и једно одељење продуженог боравка за потребе разредне наставе. Школска зграда у којој школа ради састављена је од старог (1960 год.) и новог ( 1987 год.) дела са укупном квадратуром од 2. 870 квадрата, има и фискултурну салу и двориште површине преко два хектара. Настава се изводи у две смене и кабинетског је типа. Школа има и библиотеку, медијатеку, кабинет информатике, фискултурну салу и мини спортски центар.  Више о школи прочитајте ОВДЕ.


 

 

У овдашњем Народном музеју је отворена несвакидашња "Школа за детективе", током које су ученици трећег разреда ОШ "Владислав Савић Јан" из Паруновца сазнали како стручњаци ове установе културе траже и сакупљају вредне предмете.

 

 

 - Едукативна радионица под називом "Детектив у музеју" је пример амбијенталног учења, а ђаци после лекције о нашем послу добијају мапе са инструкцијама о томе како да пронађу сакривене експонате. На крају, учимо их и како да те предмете региструју, односно дефинишу и процене из којег периода потичу - објашњава виши музејски водич Наташа Димовска.

Иначе, идеја о детективском приступу музеологији је потекла из смедеревског музеја, а малишани из паруновачке школе су показали велику заинтересованост за послове археолога, конзерватора или рестауратора.

- Наше ученике радује долазак у град, с обзиром на то да смо ми мало удаљенији, а у оквиру амбијенталне наставе смо учили и о саобраћају, те археолошки парк искористили за фискултуру - каже учитељица Лидија Вукашиновић која је, са колегиницом Ксенијом Алексић, координирала рад два одељења са по 17 ђака.

Њиховим корацима ће 18. маја кренути и ученици другог разреда ОШ "Јован Поповић" из Крушевца - полазници другог издања едукативне радионице која је део националне манифестације под називом "Музеји Србије, десет дана од 10 до 10".